Brezšivna skrb je lekarniška storitev, ki zagotavlja neprekinjeno preskrbo pacienta z zdravili in večjo kakovost ter varnost zdravljenja z zdravili, ko pacient prehaja ravni zdravstvenega varstva v vseh smereh.
Pacienta pogosto obravnavajo različni zdravniki: osebni zdravnik, zdravniki v drugih specialističnih ambulantah in/ali v bolnišnici. Zdravnik se pri tem lahko odloči za zdravljenje z zdravili, kjer pa pogosto pride do sprememb in potrebe po usklajevanju med zdravili. V ta namen smo farmacevti razvili storitve t.i. brezšivne skrbi, ki se v Sloveniji od leta 2023 za paciente izvaja kot pravica iz zdravstvenega zavarovanja. Z ustreznim usklajevanjem med zdravili, zagotavljanjem prenosa informacij o zdravljenju z zdravili in svetovanjem, se tudi opolnomoči pacienta in njegove svojce oziroma skrbnike.
Farmacevt v lekarni lahko v brezšivno skrb bolnika vključi tako, da opravi PREGLED UPORABE ZDRAVIL (PUZ). To je osebni pogovor s farmacevtom, v ločenem prostoru in ob dogovorjenem terminu. Gre za pogovor, kjer farmacevt preveri pacientovo razumevanje zdravljenja z zdravili in njihove uporabe. Farmacevt preveri tudi morebitno medsebojno delovanje med zdravili in drugimi izdelki, ki jih uživa pacient (prehranska dopolnila, zelišča itd.).
Ob koncu pogovora farmacevt izdela OSEBNO KARTICO ZDRAVIL, jo vnese v portal Zvem in natisne za pacienta. Ob spremembah pri zdravljenju z zdravili farmacevt seznam tudi posodobi (posodobitev osebne kartice zdravil - pOKZ). Tako so vedno na voljo ažurne (posodobljene) informacije, katera zdravila pacient dejansko uporablja. Te informacije so še posebej pomembne, ko pacienta obravnavajo različni zdravniki oziroma ko pacient prevzame zdravila v lekarni.
KATERIM OSEBAM TE STORITVE ŠE POSEBEJ PRIPOROČAMO?
Osebam, ki imajo predpisanih 5 zdravil ali več so pogosto obravnavani v različnih specialističnih ambulantah in v bolnišnicah, imajo pogoste spremembe v terapiji zdravil, vključno z novo uvedenimi zdravili ali prilagoditvami odmerkov, imajo neželene učinke zdravil, slabo razumejo namen zdravljenja z zdravili, imajo težave s pomnjenjem, imajo težav z jemanjem zdravil, na primer s požiranjem tablet in kapsul. Storitev je prav tako namenjena osebam, ki imajo predpisanih 10 ali več zdravil za zdravljenje kroničnih nenalezljivih bolezni in osebam, ki so že vključene v brezšivno skrb na sekundarni ali terciarni ravni (npr. ob odpustu iz bolnišnice).